Zkoušky na fasádě před návrhem úprav

17.06.2020

Dne 10.6. proběhl průzkum fasády na restauraci v Sedláčkově ulici v Čelákovicích. Aplikační technik firmy Weber provedl zkoušku pevnosti fasády (přídržnosti omítky) a zkoušku vlhkosti soklu. Fasáda je natřená nátěrem ebarbet, u kterého je potřeba zjistit jeho přídržnost k fasádě.

Zkouška přídržnosti se provádí odtržením kruhového vzorku vyztužené fasádní stěrky, která vyzrávala minimálně týden. Nejdříve se jádrovým vrtákem vymezí zkoušené místo, na které se dvojsložkovým lepidlem přilepí zkušební váleček. Na válečku je patrný otvor se závitem veprostřed.

Na tento závit se nasadí měřící přístroj (odtrhoměr), který je schopný odtrhnout zkušební váleček a změřit napětí v omítce při odtržení vzorku. Ručním šroubováním se zvyšuje síla na váleček až do odtržení. Současně je digitálně měřeno napětí.

Po odtržení je možné zjistit

a) únosnost fasády

b) kde je kritické místo ve skladbě omítky.

Zde se odtrhla barva i s částí omítky, tzn. kritické místo je v až omítce a s přídržností barvy problém nebude. Napětí při odtržení na vzorku 1. bylo 0,21 Mpa, což je dostatečná únosnost.

Vlhkost soklu byla měřena karbidovou metodou. Jedná se o metodu, kdy se vzorek zdiva vloží spolu s ampulí karbidu do tlakové nádobky. Pro rozbití ampule se do tlakové nádobky vkládají tři kovové kuličky. Po zavření se nádobka s obsahem proklepe. Chemickou reakcí karbidu s vlhkostí ve vzorku se vyvíjí acetylen, který způsobí nárůst tlaku v tlakové nádobce.

CaC2 + 2 H2O → CaOH2 + C2H2 ↑

Na tlakoměru u nádobky je stupnice, kde je zvýšení tlaku převedené na vlhkost vzorku.

Na obrázku je sada na měření vlhkosti zdiva - CM - přístroj.

Vzorek zdiva byl odebrán kruhovým dutým sekáčem. Posuzovaný vzorek byl odebrán z hloubky cca 50 mm.

Vzorek zdiva musí vážit přesně 20 gramů.

První vzorek měl vlhkost 8 %. (červená stupnice)

Druhý vzorek měl vlhkost 6,5%.

Po ustálení tlaku test končí, výsledek se zaznamená. Na dalším obrázku je na misce vysypaný obsah tlakové nádobky po skončení testu a vrtačka s jádrovým vrtákem pro odtrhové zkoušky.

Závěr z průzkumu:

Fasáda je únosná, je možné aplikovat podkladní vyztuženou omítku a vrchní samočistící omítku ve vrchní části fasády.

Sokly budou otlučeny a nahozeny sanační omítkou. Povrchová úprava soklu bude ze samočistící omítky tmavé barvy s finálním hydrofobizačním nástřikem.

Na závěr návrh barevnosti fasády.

© 2019 Ing. Jan Hladík, Polská 1881, Čelákovice
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky